Výstup na Svaty Jure 1762 m.n.m.

Národní park Biokovo

Sveti Jure 1762 m.n.m.

 

 Chorvatsko  29. 6. 2003

 

 

Speciální příloha cestopisu "Podél chorvatského pobřeží do Černé Hory na kole"

 Cestopis naleznete zde .

 

    Druhý den čtrnáctidenního cestování na kole jadranským pobřežím projíždím Makarskou a v Podgoře jsem se rozhodl, že tento den věnuju výpravě do Biokova. Je to pohoří táhnoucí se od Brely kolem Makarske po Podgoru. Nejvyšším vrcholem je hora Sv. Jure (Svatý Jiří) s nadmořskou výškou 1762 m.n.m. Od Podgory je vzdálená 26 km. Rozhodl jsem se, že dál podél pobřeží nepojedu a pokusím se dostat k vrcholu co nejblíže. Je poledne a půl dne ještě přede mnou. Jedu postavit stan k moři do kempu Sutikla. Je tu spousta Čechů a Poláků. Než si zařídím vše, co potřebuji, je už 14:30 hodin. Přesto se vydávám cestou podle mapy do hor. Hodně věcí jsem ponechal v kempu, s sebou vezu 2 brašny na zadním kole. Jsou sice plné, ale rozhodně je to úleva. Jedu sám a nechci nic riskovat. Netuším jaké počasí mě čeká nahoře a technické problémy nemohu také vyloučit. Mimochodem k dnešnímu datu je v evidenci na 20 mrtvých Čechů, kteří se z různých důvodů již nevrátili dolů. Šlo především o pěší turisty, kteří podcenili dostatečnou zásobu vody, která tam nikde prostě není. Tuto informaci jsem se dozvěděl až po mém návratu do ČR. Nicméně jsem se vydal vzhůru do hor.

 

Průběh výstupu:

Podgora, camp Sutikla, pobřeží (0 m.n.m.), čas 14:30 hod, teplota rovných 30°C

Městečko opouštím ve směru Gorna Podgora do Marinoviči (200 m.n.m.) a po 6 km se dostávám na křižovatku s větší silnicí vedoucí od Makarské kamsi po vrstevnici ve výšce 400 m.n.m. Za mnou zůstává hezký výhled na moře. Po této silnici ujedu necelý 1 km a následuje odbočka ke vstupní bráně Národního parku Biokovo.

 

Vstupní brána Národního parku Biokovo (430 m.n.m.), od moře 7 km

S překvapením zjišťuji, že na bráně sedí chlápek a vybírá vstupné. Vstupné dospělé osoby je 10 Kn (46 Kč). Zřejmě jde o mimosezónní ceny. Kolo si překvapivě nezapočítal. Netušil jsem ani, že je povolen i vjezd automobilů. Ten bude zřejmě podstatně dražší. Povolení vjezdu aut pro mne znamená jednu podstatnou věc - cesta bude zatím i nadále sjízdná. Silnice je úzká a pěkná asfaltová. Vede nyní stále nízkým a drobným lesíkem. Po 2 nebo 3 kilometrech od brány je příjemné odpočívadlo (600 m.n.m.). Moc šikovné, neboť stoupání je značné a nemá konce. Piju litry vody. Není tu už takové vedro, odhadem 24 °C. Zvuk hmyzu je všudy přítomen. Po vyčerpávající dřině v horku se dostávám k usedlosti s občerstvením, kde je rozcestník tras.

 

První skalní hřbet a rozcestník s občerstvením (897 m.n.m.), od moře 15 km, teplota 22°C

Nyní jsem se dostal na skalní hřbet s překrásným výhledem na moře, Podgoru, Tučepi a Makarskou. Když se podívám směrem do vnitrozemí a co by mě mohlo čekat za nádhernou podívanou pokud to nevzdám, chce se mi pokračovat dál. Využiju poslední možnosti nabrat vodu a služeb místní usedlosti. Při chvilce odpočinku ještě pozoruju, jak ovčácký pes rozhání dobytek na skromnou pastvu.

 

Cesta po kopcích Biokova (900-1500 m.n.m.), od moře v úseku 15-27 km

Bude 18 hodin, jsem ve výšce necelých 1000 m.n.m. Na vrchol zbývá 16 km. S novou chutí se pouštím dál do vnitrozemí. Kolem mě jsou samé kulaté kopečky, krajina s výrazně bílým skalnatým podkladem, po které jsou rozesety tmavé zakrslé porosty. Takový strakatý povlak krajiny. Cesta je nadále pěkná asfaltová s rozmanitým reliéfem s prudkým stoupáním, ale i s drobným náznakem roviny. Jsem ve vnitrozemí a nevidím už téměř na moře. Potkávám asi 2 nebo 3 auta. Vane tu svěží mírný vítr. Mezi kopci se někde drží i mraky, něco jako nahromaděná mlha. Úplně jiný svět. Mezi kopci se blíží bouřka. Začíná mě to znepokojovat. Dostávám se do výšky 1300 m.n.m. Bouřka je tu. Bouřkové mraky jsou těsně nade mnou a mám důvod se skutečně bát. Jedna rána za druhou. Kousek vedle mě. Okamžitě zastavuju. Do toho začíná ihned pršet. Beru si pláštěnku, dobrý nápad si ji vzít s sebou. Jsou tu svodidla z ocelového lana. Bojím se k nim přiblížit, jsou několik set metrů v kuse bez přerušení, hrozný pocit. Čekám přikrčen u skály dokud to nepřejde. Trvá to 20 minut. Snažím se rychle dostat do poslední etapy výstupu.

 

Poslední fáze výstupu (1500-1762 m.n.m.), od moře v úseku 27-30 km

Zbývají snad už jen 3 km na vrchol. Mraky jsou teď pode mnou i nade mnou, překrásný pohled a pocit z výšky. Mezi nimi je vidět dokonce i oranžový odlesk slunce od moře. Tam dole je stále nádherně. Za hodinu zapadne slunce a tady se počasí velmi rychle mění. Strach z další blížící se bouřky mě nutí vydat se z posledních sil a dokončit výstup. Cítím, že jsem vrcholu na dosah. Mám jen jediný nepříjemný pocit - jsem bez stanu jen se základní výbavou. Budu-li mít technické problémy s kolem, bude to krušná noc. Sotva si to však stačím uvědomit, protože už vidím vysílač. Poslední stovky metrů nejtvrdšího stoupání mě táhne už jen vůle k dosažení cíle.

 

Sveti Jure 1762 m.n.m., od moře 30 km, 16°C

Je 20:15 hod. a z nejvyšší hory Biokova si prohlížím okolní vrcholky hor a mezi oblaky mračen shlížím na širé moře. Pod zapadajícím sluncem je vidět ostrov Brač. Na poslední chvíli jsem stačil natočit pár vrcholových záběrů po okolí a už se žene další bouřková oblačnost.

 

Sestup a návrat do kempu k moři

Začíná se stmívat a spouštím se serpentýnami dolů, takřka 30 km souvislého klesání. Bouřku mám v patách. Silnice je mokrá a už po několika kilometrech jsem si všiml, jak se mi kouří od ráfků kol. V tu chvíli jsem pochopil, že rychlý sestup je vyloučen. Brzdové špalíky jsou během pár kilometrů poloviční. Na kraji rokle si dávám nedobrovolně přestávku. Nyní je už úplná tma. Na řidítka nasazuju světlo a pokračuju dál. V dálce na silnici vidím siluetu zvířete. Dva kusy nějakého dobytka tu nehybně stojí a pozorují, jak se řítím k nim. Pozvolna se přibližuju a vidím statného býka. Když se navíc pomalu otáčel proti mně, dost mi zatrnulo. Co tady vůbec dělá ? To tu bude přes noc ? Žádný člověk nikde poblíž. Nejspíš byl vyhnán na noční pastvu. Posvítil jsem mu do očí a ulevilo se mi, když odstoupil z cesty. Po několika dalších kilometrech jsou pode mnou vidět světla té usedlosti s občerstvením. Nejprve se však zastavuju na kraji skalního výběžku odkud se nabízí vynikající pohled na osvětlenou Podgoru a Tučepi. Vůbec nelituju, že závěr výpravy se protáhl až do pozdního večera. To jsem ve výšce kolem 1000 m.n.m. Je 21:15 hodin. Postupně klesám dolů. S každým metrem blíže k moři vnímám, jak teplota rapidně stoupá.

 

Podgora, camp Sutikla

Kolem 22. hodiny vjíždím do Podgory. Není tu žádný náznak po nějakém dešti. Navíc tu začíná teplá noc. Mám na sobě ještě pláštěnku. Kolemjdoucí se udiveně otáčejí. Vysvětlení jsem našel hned po příjezdu do kempu, když jsem sundal ruce s brzd. Okamžitě do mě vlezlo horko. Sousedi z polského karavanu to už nevydrželi a taktně se zeptali, zdali jde o včasnou prevenci proti dešti a náhlému ochlazení. Jen jsem se pousmál a vylil si před nimi vodu z bot. Ráno jsem jim to musel jít stejně vysvětlit, protože by nedali pokoj. Vlastně jsem si potřeboval u nich nabít i kameru.

 

Fotogalerie :

 

Výstup

Podgora Nad Makarskou Odpočívadlo v NP Biokovo Poslední občerstvení Dobytek, který zde chová osadník a provozovatel občerstvení Vnitrozemí hor
Podgora

0 m.n.m.

Nad Makarskou

420 m.n.m.

Odpočívadlo

600 m.n.m.

Občerstvení

897 m.n.m.

Dobytek

897 m.n.m.

Údolí  hor

980 m.n.m.

Pobřežní vrcholky hor. Moře je vpravo dole. Pár desítek metrů nade mnou se drží mraky plné vody. Po chvíli do nich vjíždím a dostávám se i nad ně. Kamenné stavby vedle cesty Vegetace Vegetace Vegetace Vegetace
Pobřežní vrcholky

1150 m.n.m.

Kamenné stavby

1200 m.n.m.

Vegetace

1200-1500 m.n.m.

Vegetace

1200-1500 m.n.m.

Vegetace

1200-1500 m.n.m.

Vegetace

1200-1500 m.n.m.

 

Z této výšky je poprvé vidět vrchol V horních partiích hor se znovu otvírá pohled na moře. Odlesk slunce od hladiny moře a za ním ostrov Brač. Pohled dolů do údolí na bouřkovou oblačnost Nádherný pohled na obláčky pode mnou Ústup bouřky Kousek před vrcholem
Vrchol na dosah

1540 m.n.m.

V pozadí ostrov Brač

1600 m.n.m.

Dole je bouřka

1600 m.n.m.

Mračna v údolí

1600 m.n.m.

Ústup bouřky

1700 m.n.m.

Před vrcholem

1700 m.n.m.

 

 

Obrázky z vrcholu

Vrcholová kóta Sveti Jure 1762 m.n.m. Vysílač Před kótou 1762 m.n.m. Kontrastní barvy hor. Pohled z vrcholu okolo. Drsnější strana hor, ale zato krásný pocit z výšky a dokončeného výstupu. Otáčím se a spouštím se do údolí. Ujíždím před bouřkou od severozápadu.
Vrcholová kóta

1762 m.n.m.

Vysílač

1762 m.n.m.

Vrcholové autofoto

1762 m.n.m.

Okolí hory

1762 m.n.m.

Blížící se bouřka

1762 m.n.m.

 

Sestup

      Vstupenka
Tato bouřka mě dostala, ale její blesky ne. Podgora chvíli po setmění Tučepi chvíli po setmění   Vstupenka do Národního parku Biokovo
Blesky nad Biokovem

1100 m.n.m.

Podgora v noci

1100 m.n.m.

Tučepi v noci

1100 m.n.m.

  Vstupenka do Biokova

420 m.n.m.

 

 

Závěrečné zhodnocení výstupu:

Tento den byl snad nejpestřejší z mé pouti po chorvatském pobřeží od Splitu až po Herceg Novi v Černé Hoře. Jen málokde je možnost udělat na kole převýšení 1762 m během 30 km. Silnice je až na samý vrchol asfaltová, velmi pěkná. Je vhodná i pro silniční kolo. Byl jsem tam 29.6.2003, tedy ještě mimo hlavní sezónu. Cestou nahoru jsem potkal 3 osobní auta se zahraničními turisty a jednu místní dodávku. Nemohu posoudit, jaký je tam provoz o prázdninách. Rozhodně je lepší vyrazit ještě dopoledne a nikam nespěchat. Pokud bude nahoře příznivé počasí, počkejte si na západ slunce. Dolů pojedete bez šlapání. Svůj půvab má i cesta krajinou krátce po západu slunce. Počítejte, že cestou tam vypijete nejméně 4 litry tekutin. Poslední občerstvení je 15 km před vrcholem ve výšce 897 m.n.m. Nápoje tam mají dost drahé. Něco málo si tam dejte a řekněte si o doplnění vody do PET lahví.

 

Pokud máte zájem o další postřehy z této expediční vyjížďky nebo chcete i vy přispět svými poznatky ostatním, vzneste dotaz nebo naopak vložte příspěvek do návštěvní knihy , která byla založena právě pro tyto účely. Spoustu dalších obrázků včetně map a povídání o cestě po Chorvatsku naleznete zde . Kompletně vypracované to bude v polovině května 2004.

 

Pokud cykloturistiku provozujete nebo máte chuť něco takového podniknout, dejte mi vědět a mohli bychom případně naplánovat společnou akci. Mnoho cestovatelských zážitků přeje turista z Hradce Králové.

Sem napište Váš vzkaz   Návštěvní kniha 

Pište  turista@soukroma.cz               Volejte     777/856807         Počet přístupů  Počet návštěvníků těchto stránek  od 21.4.2003


  Seznam Atlas Centrum Quick Najdi to Zdroj Klikni Na vrcholu e-dovolena

 Zpracováno 4. dubna 2004